close
تبلیغات در اینترنت
آداب و رسوم-اعتقادات-جشن ها و اعياد در روستاي مقيسه
فهرست
صفحه اصلی
آرشیو
لینکستان
تماس با ما

اطلاعات کاربری

عضو شويد

نام کاربری :
رمز عبور :

فراموشی رمز عبور؟

عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

موضوعات
روستاي مقيسه
مشخصات جغرافيايي [1]
روستاهاي اطراف [1]
حدود وسعت [1]
بخش هاي روستا [1]
كوه هاي اطراف [1]
شكل سكونت [2]
قنات ها [1]
جمعيت [1]
پيدايش نام مقيسه [1]
گروه ها و اغشار [1]
محصولات كشاورزي [2]
محصولات باغي [2]
فرهنگ اجتماعي [1]
مذهب [1]
تفريحات [1]
آداب و رسوم [1]
راه هاي ارتباطي [1]
منبع [1]
اجزاي خانه ها [2]
اماكن عمومي [1]
تشكيلات اجتماعي [1]
تصاوير روستاي مقيسه
تصاوير پانوراما [4]
روستاي مقيسه [9]
تصاوير ماهواره اي [1]
مقيسه اي ها
افراد سرشناس [0]
در فضاي اينترنت [0]

آرشیو
تير 1393
خرداد 1393

خبرنامه
براي اطلاع از آپدیت شدن وبلاگ در خبرنامه وبلاگ عضو شويد تا جديدترين مطالب به ايميل شما ارسال شود


لینک دوستان
روزنوشته های محمد مقیسه
مريو دانلود
مجيدوك
راديو جوان
ارسال لینک

پیوندهای روزانه
مقیسه1348 (74)
چه خبر مقيسه؟ (111)
آرشیو لینک ها

جستجو


مطالب سايت
آداب و رسوم-اعتقادات-جشن ها و اعياد در روستاي مقيسه

 

آداب و رسوم

 

 

 

الف- اعتقادات"و خرافات" :

 

1-  جن :

 

به مجودیت جن عقیده دارند و آنرا مخلوقی می‌دانندکه در خرابه ها و چاهها و جاهاییکه متروک  شده است وانسان کمتر در آنجا قدم می‌گذاردزندگی می‌کند.و به هنگام ورود به اینگونه مکانها باید بسم الله گفت ویا با خود ابزاری همانند سوزن یاچاقو داشت.وجن را بایداز پای او که شکل پای شتر است شناخت چون عقیده دارند به شکلهای مختلف حتی اقوام در می‌آید.

 

2-  انار:

 

معتقدندکه یک دانه انار دربین دانه هایش یک حبه انار وجود داردکه بهشتی است و بایداول صبح روز جمعه ازآن خورد.بدون اینکه حتی یک دانه از ان به روی زمین بیافتدواگر زمین بیافتد خاصیت آن از بین می‌رود.

 

3-  َبختک (علی بُنک):

 

معتقدند که اگر در خواب شیئی سنگینی را روی خود حس کردید،علی بُنک است که بروی شما افتاده است . که عقیده دارند در درگاهی درب ها نباید خوابیدودر زیر طاقها قدیمی نباید خوابید تا برای انسان این مشکل بوجود نیآید.

 

 

 

4-  زدن بر ظرف مس در هنگام خسوف وکسوف:

 

معتقدندکه در زمان کسوف و خسوف اگر بر یک ظرف مسی که از اجداد به ارث رسیده است با یک قاشق مسی بزنی باعث رفع ماه گرفتگی و خورشید گرفتگی می‌شود.واین کار را عیناًبه چشم خود دیدم که مادر بزرگ این جانب این کار را انجام میداد از او علت را جویا شدم او گفت ازمادر بزرگ خود این کار را انجام داده است واوهم از مادر بزرگ خود یاد گرفته‌است و علت ماه گرفتگی را برای او تشریح کردم وازآن زمان به بعد دیگر این کار را ندیدم که انجام داد.ولی باز هم اعتقاد داشت که کارش درست است چون نتیجه چند پشت اوبوده‌است.

 

5-  آب ریختن روی آتش:

 

معتقدند که هنگام خاموش کردن آتش حتماًباید بسم الله گفت واگر این کار را انجام ندهیم باعث گناه میشویم.

 

6-  دور زدن بچه به اطراف فرد بزرگتر:

 

معتقدند که بچه نباید به دور یک فرد بزرگسال بگرددو اگر مانع بچه نشویم باعث مرگ یکی از اقوام یا خود آن فردمی‌شود .

 

7-    استکان :

 

معتقدند که اگر استکانها در ردیف  خاصی قرار بگیردبرای ان خانه مهیمان می‌آید.

 

8-    سگ و ظرف:

 

معتقدند که هر ظرفی را که سگی دهن بزند بایستی خاک مال گردد و هفت بار آنرا شسته تا پاک گردد.

 

9-  دیدن ماه :

 

معتقدندکه شب اول هر کس که برای اولین بار چشمش بماه بیفتد بهتر است که به انسان نظر نکند و به آب یا سبزه و یا جایی که انسان وجود نداردنگاه کند.

 

10-   آش پشت پا:

 

هنگامی که یکی از اعضای خانواده بزیارت و یا به مسافرت وسربازی برودسه روز پس از رفتن اوآش پشت پا درست می‌کنند وبین همسایگان تقسیم می ‌کنند.

 

11-  سفره های مختلف :

 

الف- سفره حضرت عباس :

 

ب- سفره حضرت رقیه

 

ج- ختم انعام،...

 

12= آداب و رسوم رفتن وبرگشتن از زیارت:

 

معمولاً افرادی که می خواهند به اتبات عالیات بروند همانروز در روستا توسط بلندگو اعلام میگرددو افرادبرای همراهی و بدرقه با سلام وصلوات او همراهی می‌کنندوشخصی هم چووشیمی‌کند.واسفند دود می‌کنند.و زمان برگشت هم به همین صورت اعلام میگرددومردم با اشتیاق بیشتر به پیشواز میروندو پس از روبوسی و احوالپرسی و با سلام وصلوات نامبرده را  که از زیارت برگشته است را بدرقه میکنند. و دربین راه اسفند و چووشی می‌کنندو از اقوام درجه یک معمولاً در زمان پیاده شدن گوسفند و یا گوساله قربانی می‌کنند و به محض ورود به منزل خود  از تما م بدرقه کنندگان پذیرایی می نماید واز محل زیارت برای اهالی تعریف می‌کند. و جواب گوی به تمام سئوالات متعدد افراد است و تا چند روز به دیدن نامبرده می روند و او از محلهای آنجا برای افراد تعریف می‌کندو فردی که از زیارت برگشته است معمولاًتا سه برای انجام کارهای عادی از منزل بیرون نمی‌رود و بعد ازآن از منزل خارج شده وبه امور خود می‌رسد.

 

 

 

ب- جشن‌ها  واعیاد:

 

1- ازدواج:

 

ازدواج در روستا از آغاز تاپایان دارای مراحل و مراسمی است که بترتیب یکی پس از دیگر انجام می‌گیرد.

 

در مورد ازدواج بایستی یادآور شد که خانواده های پسر یا دختر دار از خیلی قبل بفکر ازدواج  فرزندانشان هستندمخصوصاً اگر فرزنددخترباشدمادرخانواده از همان اوان کودکی اشیایی برای جهیز دختر خود خریده و نگهداری می‌کند،مادران بیشتر بفکر شوهردادن دختر خودهستندولی در مورد پسران چندان عجله ای بخرج نمی دهندچون پسر به اقتصاد خانواده کمک می‌کند.

 

 

 

 

 

- قبل از مراسم خواستگاری:

 

اول فردی را در نظر میگیرند و معمولاًدر روستا هم به همین صورت می‌باشدمادر برای فرزند پسر هم یک دختر را در نظر می گیرد.معمولاًبرخورد دختر با مادر پسر در حمام است و مادر به پسر پیشنهاد میدهد مثلاًفلان دختر را دیده آید برایت برویم خواستگاری در صورت جواب مثبت مادر به صورت غیر محسوس با خانواده دختر وارد مذاکر شده و اجازه برای خواستگاری را می‌گیرد. در صورت موافقت اجازه میخواهند که شیر و یک کلّه قند برای خانواده دختر به نام نشان ارسال می‌شودو بعد ازآن یک تاریخ را برای بله برون مشخص میگردد.

 

 

 

-  بله برون(قِبل ‌ِوا بُرّو):

 

معمولاً برای این مراسم افراد خاصی دعوت بعمل می‌آیدو افراد در ساعتی که پاسی از شب گذشته است به دور هم جمع می‌شوندتا برای زندگی جدید که پایه واساس آن در این شب گذشته میشودتصمیم گیری کنند.

 

اول فردی که بزرگتر ،بخاطر احترام به ایشان صحبت را شروع می‌کندوهمیشه اول از مهریه صحبتها شروع می شود و همیشه مقدار مهریه در روستا دارای یک حد وانداز است وخارج از عرف روستا عمل نمی‌گردد ومعمولاًتوجه به آخرین ازدواجی که در روستارخ داده‌است مبنا را می‌گذارند وبعد از آن یک پول رخت هم در روستا عرف می باشد که به این صورت است با توافق پدر دختر و داماد مقدار پول توسط داماد به پدر دختر داده و یا قرار براین می شود که چند کالای اساسی را تهیه کند که این کار برحسب توافق می‌باشد.و معمولاً بعد از مدتی کوتاه عقد و عروس میگیرند همانند جاهای دیگر می باشد.

 

 

 

 

2- عید نوروز:

 

قبل از عید تقریبا ً55 روز مانده به عیدمراسمی را درروستائیان  برگزار میگردد اول کوزه ها شکسته و نابکار را در طی سال نگهداری میکنندو ازبالای درب ورودی منزل (سردر درب )رفته و کوزه را مقدار کمی آب ریخته و از سر درب پرت می‌کنند.

 

دوم گوی از پارچه و نخ درست میکنند ودر نفت انداخته و بعداز آن را به میزنند وبه آسمان پرتاب می کنند ومیگویند 55 روز مانده است به عید نوروز و تقریبا این کار مردم را آگاه میکند. که آمادگی برای بهار و عیدنوروز داشته باشند.

 

 

 

1- سیزده بدر:

 

در این روز مردم از جمله بزرگسال وخردسال در پشت باغها تجمع میکنند.و مردان در قسمتی که ماسه بادی موجود است از جمله پیرمردها و جوانان نوجوانها کشتی می‌گیرند. و توسط یک مربی این کار انجام میشودو زنان هم به دور هم جمع می‌شوند.و لباسهای فاخر خود را می‌پوشند ،دف می‌زنندومی‌رقصند.

 

 

 

2- عید عمر (عمرکشان):

 

این روز ،روزمرگ عمر است .ودر این روز درزمان قدیم زنان به دور هم جمع می‌شوند وشادی می‌کنندودایره (دف )می‌زنندومی‌رقصند. 

 

 

 

3-خرج دادن :

 

خرج دادن یعنی غذا دادن ،شام یا نهاردادن بمناسبتی که بیشتر در ایام عزاداری داده می‌شود.

 

 

 

4-  عزاداری :

 

دربخش مذهب به این موضوع پرداخته شد.

 

 

 

5-   مراسم سوگواری :

 

از لحظه که یک نفر رو به موت می‌شود مردم روستا همه به یک طریق خود را شریک غم صاحب خانه میدانند واحساس همدردی می کنند. و به طریق مختلف سعی دارند که به افراد خانه تسلی خاطر بدهند.

 

و بعد از فوت فرد فوری مردم در خانه تجمع میکنندو یاری میدهند برای خاکسپاری میت ،و او را فوری برای غسل دادن میبرنند و میت را غسل میدهند وبعد از غسل او راکفن کرده وبا صوت محمداست  رسول الله و لااله الله تشییع جناز میکنند ودر حین غسل و کفن و مراسم تشییع چند نفر برای کندن قبر به قبرستان رفته و محلی را که از قبل  مشخص شده است را حفر میکنند.وبعداز آن جناز را در قبر گذاشته و یک نفر بالای سرش آمده واوراخطاب قرار می دهدکه معمولاً آن شخص روحانی می‌باشدو دوازده امام را یادآوری میکندواینکار را می‌گویندتلقین می‌دهند بعد خشت خامهای را که از قبل آماده شده است را به شکل خاصی در کنار هم چیده و بعداز آن گل درست کرده بر روی آن ریخته و بعد از ان خاک روی آن می ریزند.و بعد از مراسم مختصری در سر خاک گرقته و از آنجا مستقیم به مسجد محل میروند. البته یک نفر یا چند نفر از اقوام شخص در سرقبر میمانند و بعداز مدتی کوتاه آنجا را ترک میکنند.

 

 ازاول این مراسم یکسری که معروف به قران خوان هستند در مسجد محل شروع به خواندن قرآن میکنند .ناهار تمام کسانی که در مراسم شرکت نموده‌اند درمنزل متوفی می ماند. وبعدازظهر بعد از یک استرحت کوتاه به مسجد رفته و مراسم قرآن خوانی شروع می‌شود وافراد برای عرض تسلیت به مسجد آمده وبا ادعای احترام به بازمدندگان وتسلی خاطر آنها برایشان آروزی سلامتی وصبر را دارند.

 

واین مراسم تا سه روز به طورمتوالی برگزار میگردد. بعضی ها در همانجا ختم می‌کنند وبعضی برای آن مرحوم مجلس هفتم وپانزدهم هم میگردند البته به وضعیت مالی متوفی برمی‌گردد.

 

ومراسم دیگر چهلم و بعد از آن نزدیک ترین عید می‌نشینند و سالگردهم گرفته می شود.و بعد از آن هم اقوام ونزدیکان خیرات برای اموات در روز پنجشنبه میدهد در قبرستان و روضه در سر خاک برای آنها میخواهند.

 

منبع

 

درباره : آداب و رسوم ,
امتیاز : نتیجه : 4 امتیاز توسط 1 نفر مجموع امتیاز : 4


نمایش این کد فقط در ادامه مطلب
برچسب ها : اداب و رسوم روستاي مقيسه , اداب و رسوم در روستاي مقيسه , مقيسه اي ها , moghiseh i ha , روستاي مقيسه ,
بازدید : 76
تاریخ : دوشنبه 12 خرداد 1393 زمان : 1:48 | نویسنده : mohammad mgh | نظرات ()

آخرین مطالب ارسالی
عكس ها و تصاويري ديدني از روستاي مقيسه تاریخ : جمعه 13 تیر 1393
تصاوير زيبا از مقيسه تاریخ : جمعه 13 تیر 1393
روستاي مقيسه - سري دوازدهم تاریخ : جمعه 13 تیر 1393
تصاويري از محصولات باغي و كشاورزي روستاي مقيسه تاریخ : پنجشنبه 12 تیر 1393
تصاويري از طلوع و غروب افتاب زيبا در روستاي مقيسه تاریخ : پنجشنبه 12 تیر 1393
تصاوير زمستاني روستاي مقيسه تاریخ : پنجشنبه 12 تیر 1393
تصاوير ماهواره اي روستاي مقيسه تاریخ : جمعه 23 خرداد 1393

ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی

درباره وبلاگ
هدف اين وبلاگ معرفي روستاي مقيسه ساكنان اين روستا و مكاني براي ديدن تصاوير زيباي آن و انشا... اخبار اين روستا ميباشد -------------------------------------------- راحت باشيد و نظراتتون را در ميان بذاريد --------------------------------------------- روستاي مقيسه/مقيسه/تصاوير روستاي مقيسه/ اخبار روستاي مقيسه moghiseh/moqiseh/moghisee

آمار سایت
آمار مطالب
کل مطالب : 37
کل نظرات : 3
آمار کاربران
افراد آنلاین : 1
تعداد اعضا : 6

کاربران آنلاین

آمار بازدید
بازدید امروز : 51
باردید دیروز : 62
گوگل امروز : 0
گوگل دیروز : 2
بازدید هفته : 191
بازدید ماه : 359
بازدید سال : 359
بازدید کلی : 20,467

مطالب پربازدید
تصاوير و عكس روستاي مقيسه بازدید : 489
عكس روستاي مقيسه بازدید : 479
عكس ها و تصاويري ديدني از روستاي مقيسه بازدید : 433
تصاويري از محصولات باغي و كشاورزي روستاي مقيسه بازدید : 315
تصاويري از طلوع و غروب افتاب زيبا در روستاي مقيسه بازدید : 309
تصاوير زيبا از مقيسه بازدید : 301
روستاي مقيسه - سري دوازدهم بازدید : 277

مطالب تصادفی
محصولات باغي روستاي مقيسه
پيدايش نام مقيسه
بخش هاي روستا ي مقيسه
مذهب در روستاي مقيسه
قنات هاي مقيسه
تصاويري زيبا از روستاي مقيسه
مقیسه___ويكيپديا

کدهای اختصاصی

پشتیبانی
RSS

Powered By
Rozblog.Com
Translate : Tem98.Comdesigned by: Tem.rozblog.com , all rights reserved

<-blogid->

<-PostAuthor->

<-blogid->

http://moghiseh-i-ha.rozblog.com/

اينجا روستاي مقيسه است ...

اينجا روستاي مقيسه است ...

اينجا روستاي مقيسه است ...

<-BlogAbout-> ::مقيسه::اي::ها::

اينجا روستاي مقيسه است ...